newsy rss strona główna
strona główna
mapa strony
kanały RSSPolacy chętnie powierzają swoje oszczędności polskim bankom

2012-02-20


Polacy chętnie powierzają swoje oszczędności polskim bankom, uważając je za godne zaufania i stabilne w dobie kryzysu


Polacy chętnie powierzają swoje oszczędności polskim bankom

W 2011 roku Getin Noble Bank odnotował wzrost salda depozytów terminowych gospodarstw domowych o ponad 7,6 mld PLN. Tylko w III kwartale ubiegłego roku, dynamika przyrostu salda depozytów prawie trzykrotnie przewyższała średnią rynkową.Trend ten dotyczył zarówno klasycznych lokat, jak i planów długofalowego oszczędzania, których sprzedaż osiągała kwartalne wzrosty na poziomie nawet do 100%. Z danych Banku oraz z badania, przeprowadzonego wspólnie z Instytutem MillwardBrown SMG/KRC wynika, że jednym ze źródeł sukcesu na tym polu jest zaufanie do Getin Banku, jako silnej polskiej instytucji finansowej. Już blisko 60% Klientów deklaruje, że fakt ten miał wpływ na ich decyzję o miejscu ulokowania oszczędności. Zaufanie do polskich banków, powiązane z przekonaniem o ich stabilności w okresie kryzysu, zadeklarowało aż 74% respondentów, podczas gdy do banków z kapitałem zagranicznym 48%.

 

W sondażu przeprowadzonym przez Getin Noble Bank oraz w badaniu zrealizowanym wspólnie z  Instytutem MillwardBrown SMG/KRC, zapytano Klientów czym się kierowali, podejmując decyzję o tym gdzie ulokują oszczędności. Warto nadmienić, że wybór banku depozytowego jest decyzją szczególnie przemyślaną – Klienci wybierają nie (jak w przypadku np. kredytów) spośród banków będących w ich zasięgu, ale spośród wszystkich, kierując się własnymi priorytetami. Tradycyjnie, na wysokich pozycjach znalazły się tu: atrakcyjne oprocentowanie lokat oraz elastyczność produktów. W ostatnim roku na czoło wysunęła się jednak także potrzeba zaufania do instytucji finansowej i poczucia bezpieczeństwa zgromadzonych środków.

 

W kontekście sytuacji gospodarczej w Europie, jako jeden z istotnych czynników decyzji o powierzeniu oszczędności, wymieniany jest polski kapitał banku. - z badania wynika, że bankom z polskim kapitałem ufa aż 74% respondentów, co jest odsetkiem znacząco wyższym niż deklarowany poziom zaufania do banków z kapitałem zagranicznym. Blisko 60% ankietowanych Klientów Getin Banku przyznało że fakt, iż jest on bankiem z dominującym udziałem polskiego kapitału, miał istotny wpływ na podjęcie decyzji o ulokowaniu w nim oszczędności. Ważnym czynnikiem wiarygodności rodzimych instytucji jest dla badanych ich niezależność - możliwość samodzielnych decyzji w oparciu o krajowe realia i elastyczność reagowania na problemy.

 

W badaniu wyraźnie pojawił się także element dumy z polskiej gospodarki i faktu, że krajowe firmy radzą sobie z kryzysem równie dobrze, a często lepiej niż zachodnie koncerny - w tym kontekście często u Klientów pojawia się przekonanie, że „trzeba inwestować
w swoje”.

 

Wzrost sprzedaży lokat oraz produktów długofalowego oszczędzania

Miniony rok, jak potwierdziły ostatnie raporty Narodowego Banku Polskiego, zmobilizował Polaków do oszczędzania – dowodzą tego m.in. wzrosty na saldach lokat terminowych, rachunków oraz kont oszczędnościowych. Getin Noble Bank, drugi największy pod względem aktywów bank z większościowym kapitałem polskim, po notowanych w 2010 roku systematycznych wzrostach sprzedaży i udziałów rynkowych, w 2011 roku umocnił swoją silną pozycję lidera rynku depozytów.

 

Flagowym produktem Getin Noble Banku od lat pozostają lokaty terminowe, stale plasujące się w czołówce rankingów atrakcyjnego oprocentowania – w 2011 roku saldo depozytów gospodarstw domowych w Getin Noble Banku wzrosło aż o 7,6 mld PLN, co stanowi ponad 15% zeszłorocznego wzrostu salda w całym sektorze bankowym.

 

„Ponad 15% udział naszego banku we wzroście salda depozytów w 2011 roku to dowód wysokiej efektywności biznesowej oraz ogromnego zaufania ze strony Klientów. Dzięki stabilnej pozycji na rynku i dynamicznemu rozwojowi naszej instytucji, Getin Noble Bank gwarantuje swoim Klientom poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od trudnej sytuacji gospodarczej na europejskich rynkach. Wysoki poziom zaufania potwierdza także fakt, że nasi Klienci wiążą się z Bankiem długofalowo. Chętnie wybierają lokaty długookresowe - blisko jedna trzecia depozytów w Getin Noble Banku to depozyty 12-miesięczne lub dłuższe. Klienci coraz częściej decydują się także na 10 i 15-letnie produkty systematycznego oszczędzania na przyszłość, powierzając Bankowi swoje oszczędności na emeryturę” – mówi Przemysław Guberow, Dyrektor Zarządzający Obszaru Zarządzania Produktem w Getin Noble Bank.

 

Dużym zainteresowaniem klientów Getin Banku cieszą się również produkty długofalowego oszczędzania, których sprzedaż w 2011 roku wzrastała z kwartału na kwartał. Tylko w II kwartale 2011 r. wzrost sprzedaży tych produktów osiągnął 100% względem poprzedzającego kwartału. Szczególnym zainteresowaniem Klientów cieszą się produkty dedykowane oszczędzaniu na dalszą przyszłość, jak emerytura czy start dzieci w dorosłość. Obserwowana w 3 pierwszych kwartałach 2011 r. dynamika wzrostu wykazała niemal 4-krotny wzrost sprzedaży planów 15-letnich.


źródło: www.getinbank.pl
Zobacz więcej:
Podobne artykuły:

Nowe Konto Oszczędnościowe w Meritum Banku
Meritum Bank wprowadza do oferty nowe Konto Oszczędnościowe, którego oproc wynosi 3,6% w roku dla wszystkich posiadanych oszczędności, już od 1zł.

Więcej oszczędności z bonusem w ING Banku Śląskim Więcej oszczędności z bonusem w ING Banku Śląskim
ING proponuje kredytobiorcom wyższe oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych w polskiej walucie. W ramach oferty Bonus na start bank proponuje 3,50proc w skali roku przez 4 miesiące od daty otwarcia OKO w zł.

FM Lokata PRO i rachunek oszczędnościowy w FM Banku na nowych zasadach
FM Bank S.A. rozszerza swoją paletę produktów oszczędnościowych. Poza dotychczasowymi lokatami internetowymi, klienci banku mogą skorzystać z darmowego rachunku oszczędnościowego i nowej lokaty terminowej - FM Lokaty PRO.

4% na Koncie Oszczędnościowym w Banku Millennium 4% na Koncie Oszczędnościowym w Banku Millennium
4 procent w skali roku przez trzy miesiące oferuje teraz Konto Oszczędnościowe w Banku Millennium. Promocyjne oprocentowanie dotyczy nowych środków w wysokości do 100 tys zł wpłaconych do 11 maja.

W ING pieniądze nie muszą siedzieć na lokacie W ING pieniądze nie muszą siedzieć na lokacie
ING Bank Śląski promuje rachunek oszczędnościowy dla firm z obniżonym oprocentowaniem 4 procent. W ramach oferty specjalnej Więcej niż lokata przedsiębiorstwa.

Meritum Bank gwarantuje oprocentowanie Konta Oszczędnościowego
Meritum Bank gwarantuje, że do końca 2013 roku oprocentowanie Konta Oszczędnościowego nie spadnie poniżej 4,0 proc. Poręczenie dotyczy zarówno nowych, jak i aktualnych klientów Banku i wszystkich oszczędności - od pierwszej do ostatniej złotówki.

ING Bank Śląski promuje oszczędzanie ING Bank Śląski promuje oszczędzanie
ING Bank Śląski uruchomił kierowany do użytkowników serwisu Facebook konkurs propagujący oszczędzanie.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe w listopadzie
Na początek na uwagę zasługują dość nieprzeciętne oferty kont oszczędnościowych, które przyciągają kredytobiorców imponującym oprocentowaniem.

6,5% na Koncie Oszczędnościowym w Banku Millennium 6,5% na Koncie Oszczędnościowym w Banku Millennium
6,5% w skali roku oferuje teraz Konto Oszczędnościowe w Banku Millennium. Promocja dotyczy nowych środków w wysokości do 25 000 zł. Oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 3 miesiące niezależnie od momentu wpłaty.

Pracowite Konto Oszczędnościowe w Banku BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe w Banku BPH
Bank BPH wprowadził do oferty nowy produkt dla Klientów indywidualnych - Pracowite Konto Oszczędnościowe. Konto to zapewnia dostęp do oszczędności i efektywne zyski dzięki dziennej kapitalizacji odsetek.Konta bankowe:
Nowości i promocje:
Wiadomości
301 Moved Permanently 301 Moved Permanently nginx


Kursy walut NBP 2022-06-24
USD4,4656-0,50%
EUR4,7094-0,00%
CHF4,6538+0,35%
GBP5,4831+0,14%